Blackhawks odvalili první kámen z cesty za obhajobou

28. dubna 2014 v 21:21 | #88 |  Chicago Blackhawks
Čtyřmi góly v závěrečné třetině nedělního duelu s Bluesmany rozhodlo Chicago o svém postupu do druhého kola play off. V St. Louis naopak truchlí, stejně jako loni s Los Angeles nedokázali navázat na dvě úvodní výhry a v dalších utkáních nechali bodovat pouze protivníka. Na Jestřáby čeká v divizním finále vítěz souboje mezi Coloradem a Minnesotou.

Pod výhrou 5:1 je hodně rozmáchle podepsán obránce Duncan Keith (1+3), jeho kolega Michal Rozsíval zaznamenal asistenci. Kapitán Jonathan Toews, který ve 41. minutě proměnil přesilovku, vstřelil už třetí vítězný gól v letošním play off.

"V prvních dvou zápasech jsme nehráli nejlépe a dobře jsme si to uvědomovali. Ale v play off se nehraje na čtyři výhry pro nic za nic. Není to sprint, ale maratón. Už máme nějaké zkušenosti a věděli jsme, že nic není ztraceno," prohlásil hrdina večera Duncan Keith.

Na druhou hvězdu utkání Coreyho Crawforda mířilo celkem 36 střel, kapituloval pouze jednou. V sedmnácté minutě ho překonal T.J. Oshie poté, co Alexander Steen obkroužil nepřítelovu svatyni a nahrál spoluhráči.

"Museli jsme si své šance tvrdě odpracovat. Jsme tým, který dává hodně gólů zblízka, a nejsou vždycky pohledné," říká obránce Blues Jay Bouwmeester. "Dneska jsme ale nedokázali dostávat puk do brankoviště, nebojovali jsme."

Ještě před Oshiem se na opačné straně trefil Bryan Bickell, takže do kabin se šlo za nerozhodného stavu. Ten vydržel i celou druhou třetinu, zato po přestávce se začal rychle měnit. V čase 40:44 při početní výhodě si Toews našel v pravém kruhu ideální pozici pro zakončení a překonal Ryana Millera. O 77 sekund později vyslal Patrick Kane do úniku jmenovce Sharpa a ten i přes Shattenkirkovo hákování (nebo spíše i díky němu) dokázal zakončit.

"Tenhle gól nám zlomil vaz," přiznal trenér St. Louis Ken Hitchcock. "Po většinu série jsme soupeře honili a byli schopní ho chytit, ale tohle nám sebralo vítr z plachet."

Zůstaneme-li u námořnických příměrů, Keithova střela ze 48. minuty tečovaná Andrewem Shawem udělala do lodě Blues díru pod čarou ponoru. Michal Rozsíval, jenž kolegovi nabil na modrou čáru, zaznamenal v sérii už třetí bod. K loňskému tažení za titulem přitom ve 23 utkáních přispěl jen čtyřmi asistencemi.

Skóre uzavřel tři minuty před sirénou právě Keith, kterému už se vrátil po bok distancovaný kolega Brent Seabrook. Kanadský obránce, který si odpykal třízápasový trest za zákrok na kapitána St. Louis Davida Backese, si v neděli vylepšil bilanci o dvě asistence.

Trenér vítězů Joel Quenneville vyzdvihl výkony svých speciálních formací, které ubránily šest soupeřových přesilovek. "Formace pro oslabení a Corey Crawford nám vyhrály zápas i celou sérii. Byly důležitým faktorem našeho postupu. Dneska jsme měli šest vyloučených a všechna přežili, navíc jsme skórovali při přesilovce. Bluesmani čtyřicet minut dominovali, ale my potom předvedli asi naši nejlepší třetinu v sezóně."